Calendarul înscrierilor

Calendar

5 februarie 2019  Afișarea circumscripțiilor școlare și a planului de școlarizare propus, respectiv numărul de clase pregătitoare alocate / Afisarea programului de evaluare a dezvoltarii psihosomatice a copiilor, precum si a institutiilor unde se realizeaza evaluarea / Afisarea la sediul scolilor a criteriilor specifice de departajare, realizate de scoli / Afișarea, la sediul unității de învățământ și pe site, a programului de completare a cererilor tip de înscriere în învățământul primar

26 februarie – 09 martie 2019  Organizarea Zilei a portilor deschise la scoli, in care parintii, copiii si alte persoane interesate pot sa viziteze clasele in care vor invata copiii de la pregatitoare si pot sa discute cu personalul scolii (în unitatea noastră în data de 06.03.2019, începând cu ora 10.00)

26 februarie – 20 martie 2019  Evaluarea nivelului de dezvoltare psihosomatica

26 februarie – 22 martie 2019 Comunicarea rezultatului evaluarii dezvoltarii psihosomatice a copilului, in scris, parintelui care a solicitat evaluarea. Rezultatul nu poate fi contestat

25 februarie 2019  Afisarea la sediul scolilor si al inspectoratelor scolare a programului de completare a cererilor-tip de inscriere in clasa pregatitoare
4 martie – 22 martie 2019 Completarea de catre parinti, online sau la scoala pe care parintii vor ca cei mici sa o urmeze, a cererilor-tip de inscriere. Validarea acestor cereri-tip de inscrieri se face intre orele 8:00-18:00 de luni pana vineri.

Etape

Prima etapa de inscriere in clasa pregatitoare

25 martie 2019  Repartizarea la scoala de circumscriptie a copiilor ai caror parinti au solicitat acest lucru in cererea-tip de inscriere
26-27 martie 2019 Admiterea sau respingerea cererilor de inscriere la alte scoli decat cele de circumscriptie. Admiterea sau respingerea cererilor acestora, la nivelul comisiei de înscriere din unitățile de învățământ, prin aplicarea criteriilor generale și specifice de departajare și validarea de către consiliul de administrație al unității de învățământ a listei candidaților admiși în această fază.
28 martie 2019 Repartizarea la scoala de circumscriptie a copiilor care au fost inscrisi la o alta scoala, dar nu au fost admisi din cauza lipsei de locuri si care au exprimat in aceasta faza optiunea pentru inscrierea la scoala de circumscriptie
29 martie 2019 Afisarea la sediul scolilor si pe site-ul inspectoratelor scolare a copiilor inmatriculati, a numarului de locuri ramase libere si a listei copiilor neinscrisi dupa prima etapa.

A doua etapa de inscriere in Clasa Pregatitoare

1 aprilie 2019 Afisarea in scoli si pe site-ul inspectoratelor a procedurii specifice de repartizare a copiilor pe locurile disponibile
2 aprilie – 8 aprilie 2019 Depunerea cererii-tip de inscriere la secretariatul scolii aflate pe prima pozitie dintre cele trei optiuni exprimate de parinti pentru etapa a doua.                                                             8 aprilie – 10 aprilie 2019 Procesarea, la nivelul unităților de învățământ, a cererilor–tip de înscriere depuse de părinți                                                                                                                                                             11 aprilie 2019 Afisarea la sediul fiecarei scoli a listelor finale cu copiii inscrisi in clasa pregatitoare        12 aprilie – 19 aprilie 2019 Solutionarea de catre inspectoratele scolare a cererilor parintilor copiilor care nu au fost inca inscrisi la vreo scoala

Programul pentru înscrierea copiilor în clasa pregătitoare este următorul:

Luni-Vineri: 8:00 – 18:00
Programarea telefonica se poate realiza la numarul : 0269 252 345